O Nas

  Pokoje

  Dojazd

  Galeria

  Warto zobaczyć

  Księga Gości

  Kontakt

 
 
więcej zdjęć w galerii

 


Czerwienne


to typowa wieś góralska należąca do gminy Czarny Dunajec (założona ok. 1630 roku) do lat sześćdziesiątych zwana była Międzyczerwiennym. Nazwa pochodzi od Czerwonej Góry na granicy z Ratułowem, którą pokrywa glinka o charakterystycznej czerwonej barwie, a jak pisano: z przeciwnej strony "czerwono" wschodzi słońce. Położone z dala od ruchliwych tras do Zakopanego, Czerwienne jest wymarzonym miejscem do biernego i aktywnego wypoczynku. Specyficzne położenie, dokładnie w geometrycznym środku Podhala sprawia, że jest ono doskonałym punktem wypadowym do wszelkiego rodzaju atrakcyjnych wycieczek krajoznawczych. Wprawdzie można pieszo wybrać się widokową trasą na interesujący spacer lub po prostu do bliskiego kompleksu leśnego na jagody lub grzyby, jednak posiadanie samochodu lub nawet roweru poszerza możliwość odwiedzenia najlepszych atrakcji turystycznych w okolicy i to zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. Można powiedzieć,    że z Czerwiennego wszędzie jest blisko, i co ważne z łatwością można ominąć zatłoczone trasy wiodące do Zakopanego. Po co stać w godzinnym korku, który zawsze zastaniemy między Poroniłem a Zakopanem. Z Czerwiennego można podjechać kilka km do pobliskiego Zębu            i Furmanowej, skąd półgodzinnym spacerem zejść do samego centrum Zakopanego. Wracając można wyjechać kolejką szynową na Gubałówkę i spacerem zejść w kilkanaście minut do Furmanowej, gdzie na darmowym parkingu zostawiliśmy samochód. Oczywiście można też         z Czerwiennego - omijając korki - dojechać do samego Zakopanego alternatywnymi trasami, przez Ciche i Chochołów lub przez tzw. Salamandrę i Buforowy Wierch.                           Odległość do Zakopanego to zaledwie kilkanaście kilometrów.

W Czerwiennym można zapoznać się ze stylowym budownictwem podhalańskim, strojami           i starannie kutywowaną tradycją góralską.

Zachęcamy do spróbowania regionalnych potraw, takich jak oscypek czy kwaśnica.         Polecamy również wizytę w pobliskiej, stylowej pizzerii KŁOBUK, gdzie można zjeść wyśmienitą pizzę, także w wersji familijnej (o średnicy 50 cm). Pizzeria oferuje również dowóz swoich produktów po telefonicznym zamówieniu.

Zimą dla naszych gości z Bachledówki możemy zorganizować prawdziwy góralski kulig.             

Zimową atrakcją w Czerwiennego jest też niewątpliwie nowoczesna Stacja Narciarska              z wyciągiem talerzykowym, zbudowana na sąsiednim wzgórzu o nazwie Budz.                         Z Bachledówki można do niej dojechać samochodem w kilka minut lub w kilkanaście dojść pieszo. W stacji znajduje się wygodny, darmowy parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego   i duży bufet (czynny również poza sezonem zimowym). Stok jest oświetlony, ceny wyciągu     są najniższe na Podhalu i co ważne, prawie nigdy do niego nie trzeba stać kolejce.

 

 

 


 

 
 

Bachledowka.net - Czerwienne.eu - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć i tekstów zabronione.